Ne Kadar Tohum Almalıyım

Öncelikle dikim yapacağınız arazinizin ne kadar bir alanına tohum dikeceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Yaklaşık olarak 1000 m2 alana 125 kilo diş (En ideal olan) sarımsak tohumu dikilmesi gerekmektedir.

Tohumu Ne Kadar Aralıklarla Dikim Yapmalıyım ?

Dikeceğiniz sıklığı kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin; dikmek istediğiniz alan 1000 m2 ise ideal dikim sıklığı (125 kg için) 10 cm – 10 cm aralığında olmalıdır.Dikim işlemi makine veya el ile yapılmaktadır. Makine ile yapılan dikimde tohum kaybı yaşanmakta ve alınacak olan ürünü azalmaktadır.En ideal dikim el ile yapılan dikimdir bu işlem zahmetli de olsa dikeceğiniz sarımsak tohumu için yanlış dikim olmayacağından kayıp yaşanmayacaktır. El ile yapılan dikimde diş halindeki tohumun sivri ucu yukarı gelecek şekilde toprağa batırılmalıdır. Tohumun 10 ile 15 cm derinlikte toprağa gömülmesi gerekmektedir daha az derinliğe gömülen tohumda toprak aşınması ile yüzeye çıkması ve topraktan kopması anlamında sarımsağın gelişimini etkileyecektir daha derinde olması durumunda ise sarımsağın daha uzun sürede toprağa çıkmasını ve gelişim sürecini uzatacaktır.

Ürün Hasadı Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Ekim ile Kasım ayları içerisinde dikilen sarımsak tohumu haziran ayı içerisinde hasadı yapılmaktadır. Şubat ve Mart ayları içerinde dikilen sarımsak ise temmuz ayı sonu itibariyle hasat edilmektedir. Söküm sonrasında 1000 m2 ye dikmiş olduğunuz 125 kg sarımsak tohumundan maksimum miktarda 1200 – 1300 kg civarında yaş şekilde sarımsak alınmaktadır. Alınan yaş ürün 1 hafta kadar tarlada kurutularak depolanabilir kuruyan sarımsak yaklaşık olarak 800 – 900 kg civarında ağırlığa sahip olacaktır.

Bize Ulaşın : 0545 678 16 06

Sarımsak Tohumu

Sarımsak Tohumu ; Coğrafi İşaret Tescil Belgeli  ,Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nn istenildiği şartlarda tohumluk Taşköprü Sarımsağımız bulunmaktadır. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile sarımsak gönderilmektedir.

Tohumluk sarımsaklarımız iri ve orta dişli olmak üzere iki çeşittir

Ayrıntılı bilgi ve fiyat konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sertifikalı Sarımsak Tohumu Nedir ?

Sertifikalı Sarımsak tohumu; tarla ve laboratuvar kontrolleri neticesinde taşköprü sarımsağının genetik, fiziksel ve biyolojik değerleri belirlenmiş Bakanlık tarafından her türlü deneme ve incelemeleri yapılarak satışına izin verilen, çeşit saflığı sağlanmış,adı ve özellikleri belirli olan belgeli tohuma sertifikalı tohum denir.

Nasıl Alabilirim ?

Sarımsak tohumunun istediğiniz çeşit sarımsağı sipariş verdiğinizde Türkiye’nin her yerine Sarımsak Marketi kalitesiyle kargo veya ambar ile kapınıza kadar göndermekteyiz.

Sarımsak Dikimi ile İlgili Bir Kaç Kare

sarımsak ekimi

Sarımsak Tohumu ile ilgili Sorular

  • Sarımsak tohumu var mı?
  • 1 dönümden kaç kg sarımsak alınır?
  • Sarımsak tohumu ne zaman ekilir?
  • Sarımsak tohumu dekara ne kadar atılır?
  • Sarımsak nasıl ekilir?
  • Sarımsak kaç günde bir sulanır?
  • Sarımsak ne zaman sökülür?
  • Tek diş sarımsak nerede yetişir?

Sarımsak dişleri çıkarılarak dikilip üretilen bir sebzedir Sarımsağın hibrit bir tohumu bulunmamaktadır . Dişleri dikildikten sonra filizlenerek baş veren ve her sene aynı şekilde dişleri çıkarılarak üretilen bir sebzedir

Sarımsak tohumu dikilmeden önce iri boy veya orta boy olarak dikilecek ürün belirlenir. Orta boy sarımsak dikilmek isteniyorsa 125 kilo orta boy sarımsak dikilir. İri boy dikim tercih edilirse 150 kilo iri boy sarımsak diş halinde dikilmelidir

Sarımsak hasat sonrasında  1 dönümden bakıma bağlı olarak ortalama 1 dönümden 800 kilo civarında hasat alınmaktadır . Bu kilo ürün bakımına bağlı olarak artabilmektedir veya azalabilmektedir